Özel Yer Hizmetleri | Plures Vip Hizmetler

Yer Hizmetleri

YER HİZMETLERİ NEDİR? (Ground Handling)

Uçakla seyahatiniz esnasında hiç etrafı gözlemleme şansınız oldu mu? Zaman problemimizin olmadığı zamanlarda, birçoğumuz, uçuş yapacağımız uçağın çevresinde neler olup bittiğini merak etmez miyiz?

Havayolu haricinde bize hizmet veren, hizmet sağlayıcılarından biri de yer hizmeti kuruluşlarıdır.

Yerli ve yabancı havayolları, uçaklarının ihtiyacı olan hizmetler için kullanılan ekipman ve insan gücünü, yer hizmetleri şirketleri vasıtası ile sağlamaktadır. Uçaklara hizmet verme aşamasında kullanılan ekipmanlar (motorlu ve motorsuz araçlar) özel yapıda araçlar olması sebebiyle, maliyet açısından, uçuş yapacakları noktada tüm bu hizmetleri tek bir kuruluştan almak istemektedirler. Bu sebeple havayolları, yer hizmetleri şirketleri ile özel bir anlaşma yaparak uçuşlarını gerçekleştirirler.

Yer Hizmeti Veren Firmalar

özel-yer-hizmeti-firmaları

Türkiye'de 3 büyük yer hizmeti firması bulunmaktadır. Bunlar, Havaş yer hizmetleri, Çelebi hava servisi ve Tgs yer hizmetleridir. Bu şirketler haricinde sadece Pegasus havayolları İzmir, Ankara ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında kendi yer hizmetini gerçekleştirmektedir. Havaş ve Çelebi hava servisi yurtdışında da bazı ülkelerde yer hizmeti sağlamaktadır.

Yer Hizmeti Firmalarının Görevleri Nelerdir?

Yer hizmetleri; havayollarının yolcu kabulü, uçak koordinasyonu, yükleme boşaltma, uçak temizliği, kargo yüklemesi ve Türkiye temsilciliği gibi işlemlerini; anlaşmalar çerçevesinde sağlar.

Yer hizmetlerinde hizmet içeriğine göre farklı departmanlar bulunmaktadır.

Yolcu Hizmetleri Departmanı: Yolcuların biletlerini aldıktan sonra check-in (yolcu kabulü), kimlik ve pasaport kontrolü, uçağa geçecekleri kapıdan uçuş evrak kontrollerini gerçekleştiren ayrıca gelişler esnasında kayıp bagajları olması durumunda yardımcı olan birimdir.

Harekât Departmanı: Uçakların yolcu ağırlıklarını, bagaj parça ve kilo ağırlıklarını kontrol ederek uçağın sağlıklı ve güvenli şekilde uçabilmesi için gerekli hesaplamaları yapan ve uçağın tüm koordinasyonunu gerçekleştiren birimdir.

Ramp Departmanı: Uçakların gelişinde ve gidişinde merdiven yanaştırılması, uçakların park ettiği bölgede tüm motorlu araçların teminini ve bagajların yükleme, boşaltma ayrıca uçakların temizliğini sağlayan birimdir.

Kargo departmanı: Kargo uçaklarında ve yolcu uçaklarında kargo taşınması için gerekli evraksal işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan, kargoların uçaklara yüklenmesinden sorumlu birimdir.

Genel Havacılık Departmanı: Özel uçaklara VIP/CIP hizmet sağlayan birimdir.

Yer hizmetlerinde çalışan her personelin çalıştığı departmana uygun eğitim zorunluluğu vardır. Bu eğitimler yer hizmetleri şirketleri tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca yer hizmeti gerçekleştirecek olan kuruluşun, sivil havacılıktan onaylı lisansa sahip olması gerekmektedir. Kullanılan araç ve ekipmanlar çok pahalı ve havacılık için özel üretilmiş araçlardır. Yer hizmetlerinde çalışmak çok keyifli bir o kadarda özveri isteyen bir yapı gerektirmektedir.

Talep Formu

Dilediğiniz hizmet türümüzle ilgili bilgi, fiyat ve ilgili işlemlerin başlatılması için talep formlarımızı kullanarak Plures ile iletişime geçebilirisiniz.

Güvenlik Kodunu Yazını Kod Değiştir