Check-in İşlemleri - İnternetten Check-in Yapmak

Uçuş Check In

Uçuşlarda Check-in işlemi nedir?

Uçakla seyahatlerde, otellerde bu deyimi çok fazla duyarız! Uçuşlarınızda biletinizi satın aldıktan sonra check-in desk'ine gitmenizi rica ederler. Ya da kontuara yönlendirilirsiniz. Aslında çalışanların mesleki jargon kullanmaması gerekse de kendi aralarında bu kelimeleri çok sıklıkla kullandıkları için maalesef yolculara da kullanabilmekteler.

Türkçe Anlamı

Check-in 'in anlamı uçuşa kabul işlemleridir. Yani yolcunun uçuşunu gerçekleştirmek ve bilet aldığı uçakta oturacağı koltuğu alabilmesi için yaptırması gereken işlemdir. Bu işlem sayesinde yolcu uçuşunu kesinleştirilir. Bu işlemden sonra yolcu uçmaktan vazgeçmedikçe ve uçuşuyla alakalı herhangi bir aksaklık olmadığı müddetçe, uçuşu kesinleşmiştir.

Check-in Çeşitleri

Artık çok fazla check-in çeşidi olmakla birlikte biz ilk olarak kontuar dediğimiz yani personellerin bilgisayar başında oturduğu ve yolcuların sıra bekleyerek yaptırdığı check-in ile başlayalım.

Seyahatiniz için biletinizi aldınız ve uçuş saatinizden 1,5 ya da 1 saat önce alanda oldunuz. Yapmanız gereken ilk şey havalimanlarında bulunan ekranlardan check-in yaptıracağınız kontuar numarasını öğrenmek. Bunu öğrendikten sonra check-in yapılan yetkiliye geldiğinizde kimliğinizi veya pasaportunuzu vermeniz ve nereye uçacağınızı bildirmeniz. Eskiden bilet taşımak zorundaydık, o bileti kaybettiğimizde de vay halimize! Elektronik biletler sayesinde bu sorundan kurtulmuş olduk.

yurtiçi-ve-yurtdışı-check-in-işlemleri

Şunu unutmayın eğer sağlıklıysanız ve acil çıkış kapılarına oturabilecek pozisyonda iseniz, birde uçağın sonlarına doğru kaldıysanız, o zaman sizi ücretsiz acil çıkış kapılarına oturtabilirler. Havayolları özel yerleri ücretli satmadıkları dönemlerde bu koltuklar, kurallar gereği zaten sağlıklı ve uzun boylu yolculara veriliyordu. Fakat artık kurallar maddi sebeplerle değiştirildi. Uzun boylu iseniz uçakların tiplerine göre mutlaka acil çıkış kapıları tercih edin böylece rahat ve konforlu bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

Uçtuğunuz yerlere göre hizmet veren birçok havayolu bulunmakta. Biz anlatımlarımızda genel anlamda seyahat ettiğimiz low-cost carrier dediğimiz, tüm koltukları ekonomi olan uçuşlardan bahsetmiş olsak ta yurtdışı uçuşlarında tercih edilen yabancı havayolları yolcularına daha fazla konfor ve ayrıcalık sunabilmekte tabii ki ücretleri de buna oranla farklılık göstermekte.

Check-in işleminiz, kontuara ulaşmanız ile başlar ve biniş kartınızı alıp kapınıza geçerken son bulur.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar – Önemli Bilgiler

Yetkili uçacağınız destinasyona göre işleminizi gerçekleştirir ve size üzerinizde yer numaranız ve uçuş bilgilerinizi gösteren biniş kartınız ve verdiğiniz bagaj sayısı kadar da bagaj etiketi verir. Bagaj etiketleriniz bagajınızın kontratı olduğu için çok önemlidir. Yanınızda bir başka arkadaşınız veya yakınınız ile birlikte işlem yaptırıyorsanız isim onun üzerine de olabilir. Bazen yolcular yanında seyahat eden kişinin yük hakkından faydalanmak için birlikte check-in yaptırırlar. Evet, yük hakkı açısından fayda sağlar, fakat bagaj etiketinizin sizin adınıza olması bagajınızın kaybolması durumunda zorlukla karşılaşmamanızı sağlar.

Check-in işleminiz esnasında biletinizde belirtilen yük hakkı oranında bagaj götürebilirsiniz, bu hakkın üzerine çıktığınızda fazla bagaj ücreti ödemek durumundasınız. İç hatlarda yük hakkı standart 15 kilodur. Bazı özel kart avantajı vb durumlarda 20 kiloya da çıkabilmektedir. Yurtdışı için genel olarak 20 kilo, bazı özel haklarla 30 kilo da olabilmektedir. Bagajınızın içerisinde para, altın, değerli gümüş, cep telefonu, laptop gibi maddi değeri yüksek eşyalar konması hem güvenli değildir hem de yasaktır. Havayollarının çoğu içerisinde bu tarz eşyalar olan bagaj kayıplarında maalesef ödeme yapmamaktadır.

aktarmalı-uçuşlarda-check-in-yaptırma

Aktarmalı Uçuşlarda Check-in İşlemleri

Check-in ile ilgili bir diğer önemli husus ise aktarmalı uçacak yolcuların dikkat etmesi gereken husustur. Yolcunun varış noktasına ulaşacağı direk bir sefer bulamadığında, ara bir nokta kullanarak uçuş yapmasına havacılıkta transfer uçuş, halk dilinde ise aktarmalı uçuş deyimi kullanılır. Örnekleyerek açıklamak daha iyi kavramamızı sağlayabilir. Diyelim yaz seyahati için yolcumuz Van'dan Bodruma gidecek. Van – Bodrum arası direk sefer yok ve yolcumuz önce İstanbul'a sonra da İstanbul 'dan Bodruma seyahat etmek durumunda. Eğer uçacağı iki noktada da havayolu aynı ise; Van'dan Bodruma kadar uçuşunun check-in işlemini Van'da yaptırabilir. Böylece ara noktada yani İstanbul'da bagaj bekleyip tekrar Bodrum için check-in yaptırmak zorunda kalmaz. Yolcumuz Van'da hem Van - İstanbul işlemini, hem de İstanbul - Bodrum işlemini gerçekleştirir. Yolcunun bagajı Bodrum'a kadar bağlanır. Böyle bir durumda kontuardaki yetkili size iki adet biniş kartı verir. Bunun biri ilk uçuşunuz olan İstanbul için bir diğeri ise Bodrum uçuşunuz içindir. Bu işlem havacılıkta through check-in olarak adlandırılır. Siz hem iki işleminizi yaptırmış olursunuz hem de bagajınızı en son indiğiniz yerden alma konforunu yaşarsınız. Aynı işlem yurtdışı içinde sağlanmaktadır. Hatta iç hat uçuşunu Türk Havayolları ile yapıp yurtdışı uçuşunu farklı bir havayolu ile gerçekleştirebilirsiniz. Bur da önemli olan nokta iç hat kullandığınız havayolunun dış hat uçacağınız farklı havayolu firmasıyla anlaşmasının olup olmadığıdır. Dünya üzerinde birçok havayolu star-alliance denen kuruluşun üyesi ve bu tarz uçuş konforu sağlamaktadır.

Check-in işleminizi yaptırdıktan sonra uçağa bineceğiniz kapıyı lütfen sağlıklı şekilde öğreneniniz. Özellikle büyük havalimanlarında çok fazla kapı olduğu için uzak bir kapıya ulaşmanız zaman alabilir. Uçuş saatinizden en geç 30 dakika ya da 20 dk önce kapınızda olmanız uçağınızı kaçırmamanız adına fayda sağlayacaktır.

internetten-check-in-yapma
İnternetten Online Check-in

Günümüzde çok farklı check-in sistemleri bulunmaktadır. Diğer check-in çeşitlerinden bahsedecek olursak; biletinizi internetten aldığınız zaman iç hat uçuşları için online check-in yaptırabilirsiniz. Havayolunun internet sayfasından check-in butonunu tıklayarak gayet kolay yönlendirmeler ile uçuşunuz için koltuk numarası alabilir ve hatta akıllı telefonunuza barkot göndererek, havalimanı sürecinizi hızlandırabilirsiniz, şayet bagajınız yok ise! Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra bagajınız var ise online check-in asılı tabelalar sizin içindir. Kullanmaktan çekinmeyiniz! Eğer bagajınız yoksa ve cep telefonunuzda barkodunuzda tamamsa iç hat uçuşlarınız için güvenlikten direk geçip uçuş kapınıza geçebilirsiniz. Fakat bu yöntem dış hat uçuşlarında henüz tam verimli çalışmamakta sadece vizesiz seyahat edeceğiniz uçuşlarda havayolu uyguluyor olabilir.

Pasaport kontrolü gerektiğinden yurtdışı uçuşlarında kullanılması havayolu açısından sakıncalı olabilir. Bilet alırken havayolunun dış hat online check-in i olup olmadığı sorgulanabilir. Her geçen gün teknoloji ve uygulamalar değişebiliyor. Havayolları yolcuların kendilerini seçmesi için elinden gelen kolaylıkları sağlamaya çaba sarf ediyorlar.

Sıra Beklemeden Check-in Yaptırın. Kioks Check-in Nedir?

Online check-in haricinde uçuşunuz için havalimanına gittiniz, bagajınızda yok bir el çantanız mevcut, bir sıra var ki sormayın! Sıra beklemeyi sevmeyenlerdenseniz işte Kioks check-in tam size göre. Havalimanlarında rengârenk makineler vardır. Hemen check-in kontuarlarının karşısında bulunur. Üzerlerinde self check-in yazar. Self servis yemek servisi gibi. Onların bir tanesinin başına gidip kendi kendinize check-in yapabilirsiniz. Sakın korkmayın ya da çekinmeyin kullanması çok kolay makinelerdir. Birçok yolcu yanlış bir şey yaparım diye çekinir ama aslında hayatı çok kolaylaştıran ve kullanılması çok keyifli makinelerdir. Ekranına dokunarak önce uçuşunuzu seçiyorsunuz, daha sonra isminizi ve soyadınızı giriyorsunuz bu işlemlerden sonra önünüze uçağın koltuk sıralaması çıkar, boş ve dolu yerler size belirtilerek renklendirilir. Oturmak istediğiniz yeri seçerek tamamladığınızda makine otomatik olarak biniş kartınızı verir. Eğer herhangi bir aksaklık olurda makine biniş kartınızı vermez ise yetkililerden almak durumundasınız. Uçağa biniş kartsız binemeyeceğinizi lütfen unutmayınız!

Keyifli Uçuşlar!

Talep Formu

Dilediğiniz hizmet türümüzle ilgili bilgi, fiyat ve ilgili işlemlerin başlatılması için talep formlarımızı kullanarak Plures ile iletişime geçebilirisiniz.

Güvenlik Kodunu Yazını Kod Değiştir