Uçakla Seyahat Ederken Dikkat Edilecek Durumlar

Uçakla Seyahat

Uçakla seyahat ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Çocukken; gökyüzünde uçak gördüğümüzde, hep el sallardık. İçerisinde uçan yolcuların, bizleri gördüğünü sanarak, büyük bir coşkuyla ve suratımızda anlamsız bir gülümsemeyle. Çoğumuz için uçağa binmek ne ulaşılmaz bir durumdu. Ama günümüzde, farklı bir ulaşım aracı kullanmamaya başladık neredeyse. Şayet uçak korkumuz yok ise hepimiz ulaşacağımız yere çabuk ulaşalım diye, uçmayı tercih etmiyor muyuz? Ama çoğu zaman uçarken bazı problemlerle karşılaşıyoruz! Ya kilo fazlamız yüzünden, bagajımızı herkesin ortasında açıyoruz ya da pasaportumuzda bulunan eksiğimiz yüzünden arkadaşlarla çıktığımız seyahatlerde uçamayabiliyoruz. Uçağımızı kaçırabiliyoruz ya da farklı bir varış noktasına check-in yaptırıp uçamıyoruz. Ne kadar sık seyahat ederseniz edin, tüm bu sorunlarla karşılaşma şansımız her zaman var.

Peki, nasıl yapalım da bu sorunlarla karşılaşmadan keyifli uçuşlar gerçekleştirelim?

Bu konuda birkaç küçük önerimiz olacak. Bu öneriler sizlerin bu sorunlarınızı minimize etmesi açısından fayda sağlayacaktır. Burada ki amacımız, paranızın boşa gitmemesi ve hatta başkalarıyla uçarken mahcup olmamanızı istememizdendir.

Uçuş Tarih ve Saatlerine Dikkat Edin

Öncelikle iç hat seferi gerçekleştirecekseniz ve biletinizi internet üzerinden alacaksanız, uçuş saatinize ve tarihinize çok dikkat ederek bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Çok sayıda yolcu yanlış güne ve saate aldığı bilet yüzünden biletlerini yakmaktalar. Firmamızdan bile alacağınız biletlerde de mutlaka aldığınız biletin tarih ve saat kontrolünü yapınız. Çünkü insan faktörünün olduğu her yerde hata olabilmesi muhtemeldir. Yıllar önce bir uçuşta 30 kişilik bir grubun biletleri mart ayı yerine mayıs olarak kesilmişti ve gruptan kimse bunu fark edememişti. Çünkü o dönemlerde koçanlı biletler olması ve yazılan ayların İngilizce kısaltmaları olması sebebiyle, bilet satış yetkilisi, Mar kodu yerine May kodu girmiş, uçağın da full olması sebebiyle 30 kişi açıkta kalmıştı. Bir harf nelere kadir! Havayolu o grup için yeni bir uçuş planladı ve zararını siz düşünün. Artık Türkçe kodlar ile bilet alınmakta ama halen hata yapılmayacağı anlamına gelmez. Acente ya da havayolu hatası olarak düşünmemek gerekir, çünkü yapılan hatadan ilk etkilenecek olan sizsiniz, aman dikkat!

uçakta-taşınması-yasak-maddeler-ürünler

Uçak Bagajınızda Taşınması Yasak Maddeler, Ürünler

İkinci önemli husus bagajınız! Türkiye deki en güzel alışkanlığımız özellikle memleketten ayrılıyorsak, memleketimiz de neyi özlüyorsak onu bagajımıza doldurmamız. Bu konuda nar ekşisinden meşhurdur. Uçaklarda kalkıştan sonra yaşanan basınç, siz ne kadar güzel paketlerseniz paketleyin, götüreceğiniz sıvı maddenin patlamasına ve diğer bagajların hasar görmesine sebep olabilir. Bunlarla ilgili öyle şehir efsanesi hikâyeler vardır ki. Yaşanan bir güzel örnek; amcanın biri Almanya'ya giderken kurban bayramında dondurduğu etleri bir güzel bagajına doldurmuş, uçuş süresi boyunca o güzelim yurdumun etlerinin buzları çözülmüş ve ambardaki tüm bagajların kanlar içerisinde kalmasına, ayrıca havayolunun cezasına kadar gitmiş. 99'lu yıllarda amcanın 500 euro gibi bir para cezası ödemesine sebep olmuştur. Bagajınıza koyacağınız sıvı maddeler yetkililer tarafından izin verilemeyeceği için, sıvı madde taşımamanızda fayda vardır.

Overload Nedir?

Bagajlarınız için size verilen bir yük hakkı vardır. Bu yük hakkını aştığınızda belirtilen tarife üzerinden ekstra ödeme yapmanız gerekebilir. Yetkililer bu kuralı uygulamak zorundadır. Çünkü uçakların güvenli kalkması için çok farklı hesaplamalar yapılır. Bu hesaplamaları riske atacak hiçbir durum havaalanı çalışanları tarafından göz ardı edilemez çünkü hayati önem taşıyan bir sonuca bağlıdır. Şöyle düşünün bir uçakta toplam 189 yolcu seyahat etsin ve hepsinin fazla bagajı olsun, sizce o uçak kalkar mı? Evet! Kalkar; ama bagajların birçoğunu kalkış yaptığı istasyonda bırakarak kalkar. Bu duruma havacılıkta overload denir. Yani uçakta yük aşımı. Uçaklar yolcu bırakamayacağı için, yük aşımı olması durumunda ilk olarak bagaj bırakırlar. Çünkü yolcunun uçuş hakkı hiçbir şekilde engellenemez. Demek ki güvenliğimiz açısından bu tarz konulara önem göstermemiz gerekmekte.

uçakta-kolonya-nar-ekşisi-taşımak-yasaktır
Uçakta Kolonya Yasak – Gizli Tehlikeli Maddeler

Ayrıca birçoğumuzun dikkat etmediği bir diğer husus ise, bagajımıza koyduğumuz gizli tehlikeli maddeler. Bir örnek gerekirse, kolonya! Bayram uçuşlarında dikkat ettiyseniz güvenlik kontrol noktasında varillere atılmış bir sürü kolonya bulursunuz. Bunların hepsi yolcuların bagajlarından çıkartılmış kolonyalardır. Kolonya hızlı yanıcı bir maddedir. Uçakta oluşabilecek bir olumsuzluk durumunda, sonucu daha da tehlikeli hale getirebilir. Fakat yolcularımız çoğu zaman bilet alırken bilgilendirme yapılmasına ve ayrıca resimlerine kadar kontuarlarda asıldığı halde bu konunun bu derece ağır sonuçlar doğurabileceğini düşünemeyebilirler. Uçaklarda bulunan dergilerde uçuş için önemli noktaları belirten yazılar bulunur. Lütfen okuyup çevrenizde ki insanların, sizin güvenliğinizi tehlikeye atmasını engelleyiniz.

Kimlik ve Pasaport Kontrolü

Seyahatlerinizde bir diğer önemli husus ise kimlik ve pasaport kontrolleridir. İç hat uçuşlarınızda kimlik, ehliyet, resimli ve kimlik bilginizi içeren evlilik cüzdanı gibi resmi belgeler dışında bir belgeyle uçmaya kalkarsanız, problem yaşayıp uçamama şansınız var. Bu sebeple mutlaka sizin kim olduğunuz belgeleyen bir kimlik bulundurunuz yanınızda. Kıbrıs'a uçuş gerçekleştirirken nüfus cüzdanı ya da pasaport kullanabilirsiniz. Fakat normal hayatımızda çoğumuz kimlik yerine ehliyeti daha sıklıkla kullandığımız için, uçarken de bu yanılgıya düşebilmekteyiz. Fakat maalesef ehliyet ile uçamayacağınız için lütfen kimliğinizi kullanınız. Kıbrıs uçuşları için ayrı bir konu ise 18 yaşından küçük yolcular, anne ve babasız olarak seyahat ediyorlarsa; mutlaka anne ve babanın noter onaylı muvafakat namesi ile uçabilirler. Şayet babaları ile yalnız uçacaklar ise annenin muvafakati, anne ile yalnız uçacaklar ise babanın muvafakati gerekmektedir.

Pasaport işlemlerinizde de, pasaportunuzu ve vizenizi aldığınızda geçerlilik tarihlerini, isimlerinizi, sürelerini öncelikle sizler kontrol etmelisiniz. Bakın örnekleyelim; Bir grup arkadaş Milano'ya seyahat gerçekleştirecekti. Kontuara iki arkadaş aynı anda geldiler, bunlar bir tur grubunun yolcuları. Tur gruplarının pasaportları ve vize işlemleri toplu olarak yaptırıldığı için, hatalı vize yapıştırılma durumları yaşanabilmekte. Yolcuların pasaport kontrollerini yaparken, bu iki arkadaşın vizeleri yanlış yapıştırılmıştı. Yani Ali'nin vizesi Veli'ye, Veli'nin vizesi Ali'ye şeklinde. Aslına baktığınızda vize firmasının bariz bir hatası söz konusu olsa da maalesef bu gerçek uçmalarını engelledi. Ve arkadaşları tura katılırken, bu iki arkadaşın tatilleri burunlarından geldi. Pasaportlarını ilk başta kontrol etselerdi bu durumu farkına varıp değiştirebilirlerdi. O sebeple pasaportunuzu ve vizenizi çok dikkatli bir son kontrolden geçirmeniz gerekmekte.

Uçuştan önce uçmaya hazırlık;

Seyahatte dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalardan biri ise, havalimanında oluş saatiniz. Şu unutmamalıdır ki her uçağın bir uçuş saati vardır. Ve bu uçuş planlamaları çok ciddi sistematiklerle yapılmıştır. Sizi götüren uçak bir başka yolcuyu karşıdan alıp, daha farklı yerlere uçacaktır ve her istasyonda bekleyen yolcular varken sizce sizin için bekler mi?

Zaman zaman uçaklarda teknik ya da hava şartlarına bağlı gecikmeler yaşanır. Ve bu şansa sahip geç kalmış yolcular var ise mağdur edilmemek adına uçuşa kabul edilebilir. Bunlar çoğu zaman istisnai durumlarladır. Bir kaç yaşanan bir örnek; Bodrum'a uçuyordum, uçağa geç kaldım bizim bir tanıdık vardı arattım kule'yi, dedim uçak beni beklesin! 10 dk geç gittim baktım beni bekliyor.'' Çok severiz böyle şehir efsanelerini ama maalesef gerçekler bu şekilde değildir. Havacılık çok ciddi bir meslektir. Bilmeden yapılan yorumlar; sadece inanan insanları kandırmacadır. Uçuş saatinizden en az 30 dk önce standart olarak check-in işlemleri kapatılır. Yoğun günlerde, yolcu mağduriyeti sağlamamak adına 20 dk'ya kadar çekilebilir ama evden çıkarken uçakta kaç yolcu olacağını bilemeyeceğiniz için önlem almak adına 1 saat önce alanda olmanız sağlıklı olacaktır. Eğer online check-in yaptıysanız, 30 dk ya öncesinde uçağın kalkacağı kapıda (gate) bulunmanız yeterli.

uygunsuz-yolcu-olmayın
Unruly passenger – Uygunsuz yolcu

Havalimanlarında polis, güvenlik memurları, yer hizmetleri görevlileri ile tartışma yaşamamanız; hem keyifli bir yolculuk yapmanız açısından, hem de uçuş hakkınızı yitirmemeniz açısından önem taşımaktadır. Hayatımızda birçok olumsuzluk sinirlerimizi bozabilmekte. Güvenlikten geçerken sürekli sinyal veren yolcuların, ikinci geçişlerinde sert bir tepkiyle güvenlik memurlarına tepki gösterdiğine çok şahit olunur. Hizmet veren yetkili saygı çerçevesini aşmadıkça, görevini yaptığı unutulmamalıdır. Havalimanlarında güvenlik esası bulunmaktadır. Olmak ta zorunda. Emin olun! Yetkililerle gireceğiniz tartışmalar sizi unruly passenger (uygunsuz yolcu ) durumuna sokacağından, yetkililere sakin davranmak huzurlu seyahat etmenizi sağlayacaktır.

Tüm bu bahsettiğimiz hususlar uçuşlarda, rahat uçuş gerçekleştirmeniz için verilen küçük ama etkisi büyük önerilerdir.

Keyifli yolculuklar yapmanız dileğiyle.

Talep Formu

Dilediğiniz hizmet türümüzle ilgili bilgi, fiyat ve ilgili işlemlerin başlatılması için talep formlarımızı kullanarak Plures ile iletişime geçebilirisiniz.

Güvenlik Kodunu Yazını Kod Değiştir