Uçakta Bagajım Kayboldu | Kayıp Bagaj Bavul Valiz İşlemleri

Bagajım Kayboldu

Bagajım Kaybolursa Ne Yaparım?

Muhteşem bir seyahat gerçekleştirdik, harika bir tatil olacak! Uçaktan indik, keyifli sohbetlerle bagajımızı bekliyoruz sabırsızlıkla ve o da ne? Bagaj bandı boşaldığı halde bagajım yok, her yere bakıyorum fakat hayır gerçektende yok ve ben sadece el çantamla kalakalmışım! Başıma gelmez demeyin! Çünkü havayolu ile seyahat ederken başınıza gelme olasılığı yüksek bir olaydır, bagaj kaybolması. O sırada tek söylenen şey şudur; nasıl olur, uçak seyahatinde bagaj mı kaybolur? Uçağa bindiğim noktada vermiştim hatta etiketimde var!

Uçak Bagaj Bileti Nedir?

Havayolu seyahatlerinde check-in yaptırdığınız esnada 8 kg üzeri olan bagajlarınız uçak ambarına konmak üzere etiketlenerek uçağa alınır ve sizlere bagajınızın parça sayısı kadar etiket verilir. İşte bu etiketler çok önemlidir. Bu etiketler bagajınızın biletidir. Kesinlikle kaybetmemeniz gerekir.

Bagajlarınız check-in esnasında tartılır ve memurların arkasında bulunan bantlardan havacılıkta şutaltı denilen bölgeye gider. Bu bölgede büyük havalimanlarında elektronik okuma sistemleri aracılığıyla, küçük havalimanlarında ise yükleme personelinin ayırması yönetimiyle, uçaklara gidecek olan bagaj arabalarına yüklenir. Yani şu bir gerçek; bilgisayarlar da, insanlar da hata yapabilir! Önemli olan kayıp olan bagajınız için ne yapmanız gerektiğidir.

Uçak Bagajı Kayıplarında İlk İşlem!

Bagajınızın kayıp olduğunu fark ettiğiniz anda yapmanız gereken ilk işlem, yolcu geliş salonundan ayrılmadan, hemen o bölgede bulunan havayolu kayıp eşya ofisine ya da uçuş yaptığınız havayoluna hizmet veren yer hizmeti şirketinin kayıp eşya ofisine bagaj etiketinizle gitmek. Yetkiliye bagajınızın olmadığını bildirmeniz ve form tutulmasını istemeniz gerekmekte.

bagaj-etiketinin-önemi-kayıp-işlemleri
Bagaj Etiketinin Önemi!

Kayıp eşya yetkilisi size PIR denilen bir form doldurur. Bu formu düzenletirken verdiğiniz bilgiler bagajınızın bulunması açısından önem arz ettiğinden, bagajınızın rengini, şeklini, içindekileri detaylandırarak anlatmanız, bulunmasını daha da kolaylaştıracaktır. Yetkili kişi bagaj etiketiniz olmaması durumunda size yine form doldurur, fakat bu form Courtesy denilen bir formdur ve hiç bulunamadığı durumda yasal olarak geçerli değildir. Bu sebeple bagaj etiketiniz çok büyük önem taşır. Formunuzu düzenlettikten sonra evinize dönebilirsiniz.

Yetkililer bagaj aramanızı dünya çapında kullanılan World Tracer isimli bir sisteme eklerler. Bu sistem otomatik olarak bagaj numaranızdan, uçuş numaranızdan, isminizden ve yetkilinin girdiği tüm bilgilerle otomatik eşleştirme yapan bir sistemdir. Ve başarı oranı çok yüksektir. Farklı bir istasyona karışan bagaj, ilgili istasyonun da elinde olduğu bilgisini girmesi ile birlikte, sistemde otomatik eşleşir. Ve kayıp arayan istasyon bagajın bulunmasına istinaden, bagajı ilk uçuşla ister, geriye kalan size bu bilgiyi iletmek ve bagajınızı size göndermektir.

Kayıplarda Havayollarının Kullandıkları Sistemler Nelerdir?

Uluslararası büyük havayolu şirketlerinin bazıları, bagajı kayıp olan yolcularına özel bir kit vermektedir. İçerisinde yolcunun acil ihtiyaçlarını sağlayacak malzemeler bulunur. Fakat aynı hizmeti low-cost carrier diyeceğimiz, ucuz bilet satan havayollarından beklemek hayal kırıklığı doğurabilir. Ayrıca bagajlarınızın üzerine mutlaka isim, soy isim telefon ve adres belirten bagaj etiketleri takmanız, bagajlarınızın çabuk bulunmasında fayda sağlayacaktır.

uçakta-kaybolan-bagaj-valiz-bavul-çanta

Uçakta Kaybolan Bagajın Bulunma Süreleri

Bagajların bulunma süresi, kaybolma sebeplerine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak 3-4 gün içerisinde bulunabilir. Fakat başka bir yolcu tarafından alınması durumunda, yanlış alan yolcunun bagajı getirme süresi beklenir. Böyle bir durum nasıl olur demeyin, eski zamanlarda gazetelerin verdiği bagajlarda bu tarz durumlar çok fazla yaşanmıştır. Böyle bir durumda bagajı yanlış alan yolcunun bagajı kayıp eşyada tutulur ve yolcu bilgileri alınmadan kesinlikle kendisine teslim edilmez.

Bagajınızın kayıp eşya birimi tarafından 45 gün arama süreci bulunmaktadır. Bu süre zarfında bulunamaması durumunda, havayolu merkez kayıp eşya yetkilileri bagajınızın maddi tazmini konusunda sizinle irtibat kurar. Ödeme koşulları havayollarına göre farklılık göstermektedir.

uçakta-kaybolan-bagajın-tazmini-ödemesi

Uçak Bagajında Taşınmaması Gerekenler ve Kayıp Bagaj Tazmini

Bagajlarınızın içerisine hiçbir zaman para, altın gibi maddi değeri yüksek eşya bulundurmamalısınız. Çünkü bu tarz ziynet eşyalarının tazmin durumu söz konusu değildir. Bagajınızda son derece pahalı ve marka kıyafetleriniz var ise bu konuda bazı havayolları fatura ibrazı isteyebilir. Ödeme meblağları havayolu bazında değişiklik göstermektedir. Bazı havayolları kayıp bagaj için birim fiyat uygularken, dünya çapında kaliteli havayolları daha detaylı ödemeler hatta ödül bilet vb. jestler yapabilmektedir.

Ayrıca bagajların aranması sürecinde profesyonel çalışan firmaların bilgilendirmesi gayet sağlıklı olurken, zaman zaman yoğunluktan kaynaklı atlamalar olabileceği için sizin takipte olmanız, içinizin rahatlaması açısından ve takibin hızı açısından faydalı olacaktır.

Talep Formu

Dilediğiniz hizmet türümüzle ilgili bilgi, fiyat ve ilgili işlemlerin başlatılması için talep formlarımızı kullanarak Plures ile iletişime geçebilirisiniz.

Güvenlik Kodunu Yazını Kod Değiştir